Домашні ватрушки з сиром

Домашні ватрушки з сиром

Чи любите ви ватрушки? Я от колись не любила, а тепер – дуже. Тільки свої, домашні ватрушки з сиром. Такі, що пахнуть ваніліном, в яких тісто тоненьке і підрум’янене, а сир ніжний і найкраще – поки теплий.

Для ватрушок потрібне дріжджове тісто – значить, процес хоч і не складний, проте довгий. Розраховуйте до 4 годин, поки коли отримаєте свої булочки. Зате вони будуть такими, що встояти не вдасться нікому.

Приготування тіста

Розчиніть опару. Візьміть велику каструлю, в якій все буде відбуватись. Підігрійте у ній молоко до температури 30ᵒС, а в ньому – дріжджі; додайте дві ложки цукру і стільки ж борошна. Накрийте щільно кришкою і залишіть у теплому місці на 40-60 хвилин.

До готової опари додайте цукор, сіль, яйце, розтоплене масло, олію, борошно і замісіть. Місити треба довго і добре: воно майже не повинно прилипати до рук і посуду. Якщо тісто надто липне – додайте ще трошки борошна. Після замішування прикрийте тісто і поставте в тепле місце на вистоювання. Періодично заглядайте до нього і, коли тісто високо піднімається, вимішуйте знову – загалом, у вас повинно бути 2-3 вимішування впродовж 1,5-2 години вистоювання.

Поки тісто вистоюється, у вас є достатньо часу, щоб підготувати начинку і зробити ще кілька справ. Коли ж тісто підійшло, воно дуже еластичне і приємне, тож з нього легко формувати що завгодно!

опара

Приготування начинки

Зазвичай кулінари пишуть про те, що сир треба молоти на м’ясорубці тричі. Але для мене це надто марудний процес. Тому я винайшла свій спосіб, як підготувати сир для випічки: трішечки підігрійте його у мікрохвилівці (40 секунд на повній потужності), додайте вершки і зблендеруйте, як пюре.

Для ватрушок додайте 2,5 яйця, цукор, цедру лимона, крохмаль і добре вимішайте. Можна знову-таки застосувати блендер, або ж міксер.

Знаєте, як додати два з половиною яйця і куди подіти половину третього? Половина третього вам буде потрібна для змащування. Цілого яйця зазвичай завжди забагато для цієї цілі, а виливати завжди шкода. Тому одне яйце я розбиваю в чашку і розколочую виделкою, і тоді відливаю половинку до тіста чи до начинки, залишаючи для змащування решту.

Формування ватрушок

Для того, щоб сформувати ватрушки, я застосовую дві склянки, з більшим і меншим діаметром. Тісто розкачую тоненько – менше, ніж в півсантиметра. Вирізаю великою склянкою круги, а в них – менші. Менші – це дно ватрушки. З обрізків – більших кіл – формую складені вдвічі джгутики і скручую їх спіралькою. Цю спіральку викладаю навколо дна – це красиві закручені бортики ватрушки. Краса дріжджового тіста у тому, що ви можете розтягувати його і робити джгутик такої довжини, як потрібно.

Тепер, коли у вас є дно з бортиком, викладайте всередину начинку. Враховуйте, що під час випікання сир буде збільшуватись в об’ємі і витікати, але коли вистигне, його стане менше.

Половиною яйця, яке ви відклали, змастіть ватрушки. Спершу змістіть бортики, а тоді також злегка торкніться помазком начинки. Якщо змащувати одночасно бортики і начинку, то сир начіпляється на помазок і залишатиметься на бортиках, де під час випікання перетвориться на тверді чорні крупинки.

Випікати приблизно 15 хвилин при 180ᵒС, але це індивідуально – наглядайте за своїми булочками.

Складники:
Для тіста:

500 гр борошна

42 гр свіжих дріжджів

1 склянка молока

2 ложки цукру

2 ложки масла

1 яйце

1 ст. л. олії

1 ч.л. солі

Для начинки:

300 гр кисломолочного ніжного сиру (5% або 9%)

2,5 яйця (2+0,5 від треього, половину якого залишити для змащування)

2 ст.л. кукурудзяного крохмалю

1 ч.л. ванільного цукру

1 лимон (цедра)

Додаткові [не зайві] поради!

Якщо ви не маєте кухонного термометра, спробуйте температуру молока рукою перш ніж класти до нього дріжджі. Вашій руці повинно бути дуже комфортно у молочній ванночці. Якщо ж молоко гаряче, дріжджі можуть взагалі «померти». Тобто не біда, якщо молоко буде прохолодне – дріжджі просто будуть довше розпрацьовуватись. Але гаряче молоко – це все, забудьте про успіх затії. Не перегрівати!  – це найперше правило.

Опара – це бродіння , і воно завершується, коли уся поверхня вкрита пухирцями, виглядає збільшеною удвічі, а тоді починає осідати. Це означає, що час замішувати тісто – тобто додавати усі інші складники і добре вимішувати.

І опара, і потім тісто повинні підходити в закритій посудині у затишному місці. Слідкуйте, щоб протяг чи холод з балкону не дістався куточка, де стоїть ваша опара, а потім підходить тісто!

Для вистоювання і замішування тіста беріть емальовану або нержавіючу каструлю. Її об’єм повинен бути щонайменше у 5 разів більший, ніж об’єм опари чи тіста до підростання.

Ставте випікатись у добре нагріту духовку. Якщо духовка не прогріта, ваші вироби розпливуться і втратять форму.

Please follow and like us: