Косичка зі шпинатом і сиром

Косичка зі шпинатом і сиром

У всіх дітей багато спільних рис, одна з яких – нелюбов до несолодкої випічки, а також дуже часто – до шпинату. Сама така була, і діти у мене такі. Та ця косичка зі шпинатом і сиром пішла на раз, і діти просили ще. Тому дуже рекомендую спробувати – може, і ваші полюблять.

Це випічка з дріжджового тіста. І хоча може здаватися, що таке тісто дуже складне, насправді, власне, навпаки. Хіба що вимагає трохи часу на природній процес: розраховуйте до 4 годин, поки зможете скуштувати неймовірно ароматну і смачну випічку.

Якщо для вас це тісто не дуже звичне, прочитайте спершу важливі поради внизу цієї статті.

Приготування тіста

Опара – не лякайтесь цього слова! Візьміть велику каструлю, в якій все буде відбуватись. Підігрійте у ній молоко до температури 30ᵒС і розведіть у ньому дріжджі; додайте ложку-дві цукру і стільки ж борошна. Накрийте щільно кришкою і залишіть у теплому місці на 40-60 хвилин.

До готової опари додайте цукор, яйце, розтоплене масло, олію, борошно і замісіть. Місити треба довго і добре: воно майже не повинно прилипати до рук і посуду. Якщо тісто надто липне – додайте ще трошки борошна. Після замішування прикрийте тісто і поставте в тепле місце на вистоювання. Періодично заглядайте до нього і, коли тісто високо піднімається, вимішуйте знову – загалом, у вас повинно бути 2-3 вимішування впродовж 1,5-2 години вистоювання.

Поки тісто вистоюється, у вас є достатньо часу, щоб підготувати начинку і зробити ще кілька справ. Коли ж тісто підійшло, воно дуже еластичне і приємне, піддається для ліплення хоч великих пирогів, хоч маленьких пиріжків.

Приготування начинки

Кедрові (або, втім, будь-які інші подрібнені до розміру кедрових) горішки обсмажте на сухій сковороді.

Шпинат помийте і поріжте будь-як. Припустіть на сковороді під кришкою: буквально 3 хвилини, щоб він зм’як і зменшився в об’ємі.

Якщо у вас ніжний, без грудочок сир – він майже готовий. Якщо ж сир домашній або великими грудочками – перемеліть його на м’ясорубці тричі. Якщо полінуєтесь – потім будете на себе нарікати, повірте мені на слово.

Вибийте 2 яйця у окреме горня і збийте виделкою.

До сиру додайте сіль, горішки і влийте яйце. Тут є один лайфхак: залишіть в горняті приблизно ½ від 1 яйця для змащування поверхні.

Ви можете додати і шпинат, щоб усе разом вимішати. А можете шпинат потім рівномірно розкласти по сиру – як вам зручніше.

Як зробити напіврозкриту косичку

Тісто розкачайте овалом і викладіть на нього начинку, залишивши по 0,5 см від країв вільними. Розріжте вздовж посередині, недорізаючи зверху 1 см. Акуратно згорніть дві отримані і з’єднані вгорі половинки, не заліплюючи щільно. Такі дві напівзліплені «ковбаски» плавними рухами переплетіть між собою, повертаючи шви догори лицем, і заліпіть нижній кінець.

Акуратно перекладіть у форму для випікання і залишіть постояти ще хвилин 20-30. Перед тим, як поставити в духовку, змастіть поверхню ½ яйця, що залишилось від начинки.

Випікайте 10 хвилин при 180ᵒС, а тоді знизьте температуру до 130-150ᵒС і випікайте ще хвилин 30. Тільки слідкуйте – кожна духовка має свій норов. Якщо плетінка надто зарум’янилась зверху, але виймати ще зарано – намочіть пергаментний папір і прикрийте її зверху.

Складники:

Для тіста:

500 гр борошна

42 гр свіжих дріжджів

1 склянка молока

2 ложки цукру

2 ложки масла

1 яйце

1 ч.л. солі

Для начинки:

300 гр кисломолочного ніжного сиру (5% або 9%)

2 яйця (1,5 +0,5 залишити для змащування)

200 гр шпинату

1 ч.л. солі

30 гр кедрових горіхів

Додаткові [не зайві] поради!

  • Якщо ви не маєте кухонного термометра, спробуйте температуру молока рукою перш ніж класти до нього дріжджі. Вашій руці повинно бути дуже комфортно у молочній ванночці. Якщо ж молоко гаряче, дріжджі можуть взагалі «померти». Тобто не біда, якщо молоко буде прохолодне – дріжджі просто будуть довше розпрацьовуватись. Але гаряче молоко – це все, забудьте про успіх затії. Не перегрівати!  – це найперше правило.
  • Опара – це бродіння , і воно завершується, коли уся поверхня вкрита пухирцями, виглядає збільшеною удвічі, а тоді починає осідати. Це означає, що час замішувати тісто – тобто додавати усі інші складники і добре вимішувати.
  • І опара, і потім тісто повинні підходити в закритій посудині у затишному місці. Слідкуйте, щоб протяг чи холод з балкону не дістався куточка, де стоїть ваша опара, а потім підходить тісто!
  • Для вистоювання і замішування тіста беріть емальовану або нержавіючу каструлю. Її об’єм повинен бути щонайменше у 5 разів більший, ніж об’єм опари чи тіста до підростання.
  • Ставте випікатись у добре нагріту духовку. Якщо духовка не прогріта, ваші вироби розпливуться і втратять форму.
Please follow and like us: