Два варіанти пісочного тіста для пирогів
Пам’ятаєте, як у дитячому віршику котик намагався спекти пиріг зі снігу? «Поки смажив, поки пік, весь пиріг водою стік. Кіт не знав, що на пиріг треба тісто, а не сніг». Ця пісенька як мінімум нас навчила того, що на пиріг треба тісто. Його, ясне діло, можна купити в магазині. Але ж можна зробити самостійно, і я вважаю, що це набагато цікавіше.
Що для цього в першу чергу потрібно – мати десь в загашнику до 2 кг якої-небудь крупнозернистої крупи типу рису, а краще – дрібної квасолі чи гороху. Вони потрібні для ваги, ми їх будемо пекти в духовці, тож для готування надалі вони будуть непридатними. Тому просто змиріться з тим, що воно має бути десь у банці в темному куточку, щоб дістати, коли ви захочете пекти пиріг. А захочете ви часто, як тільки розпробуєте.
Варіант 1, смачний і простий.
Беремо півпачки + 1 столову ложку масла (125 гр) кімнатної температури, додаємо дрібку солі (1/3 чайної ложечки) і збиваємо міксером в пухку масу. Якщо пиріг плануєте солодкий, додайте 100 гр цукру і 3 столові ложки холодної води і знову збийте до однорідної пухкої маси. Відкладіть міксер і введіть поступово склянку (250 гр борошна), плавно замісіть. У вас повинно вийти м’яке тісто. Зробіть з нього кулю, загорніть у харчову плівку і покладіть в холодильник. Через 30 хвилин воно буде готове для того, щоб пекти.
Варіант 2, простий і ще смачніший.
Беремо півпачки масла (100 гр) кімнатної температури, дрібку солі (1/3 чайної ложечки) і збиваємо в пухку масу. Додаємо 120 гр доброї жирної сметани і збиваємо до однорідності. Відкладаємо міксер і вводимо склянку (200 гр) борошна. Можливо, трошки більше чи трошки менше – залежить від борошна і його вологості зокрема. Вимішуємо плавними рухами в однорідне тісто, з якого робимо кульку, обгортаємо харчовою плівкою і кладемо в холодильник на 30 хвилин.
Цей варіант дасть вам тісто, яке буде дуже схожим на слоєне, і ви полюбите його назавжди. Секрет полягає у додаванні жирної сметани. Тому хочете смачно – доведеться піти на цей крок.
Як пекти:
Включіть духовку на 180ᵒС (хе-хе, тут ви самі керуйте, бо для моєї духовки, наприклад, це буде 130ᵒС).
Дістаньте тісто з холодильника і розкачайте в коло відповідно до діаметру вашої форми. В принципі, ваша форма може бути і квадратна чи прямокутна – це геть не впливає на смак.
Рівномірно розподіліть тісто по формі, включаючи бортики (хоча іноді можна обійтись і без бортиків – наприклад, якщо форма висока і ви будете в ній заливати масу з великою кількістю желатину). Зробіть виделкою проколи по усій площі і застеліть пергаментом, щоб він закривав і бортики. Ось тепер на пергамент насипте вашої крупи, про яку написано на початку, і розподіліть її. Задача цієї крупи – не дати тісту піднятись пухирцями і не дати бортикам зсунутись донизу. Так що гарненько розподіліть крупу, особливо під бортиками.
Випікайте 20 хвилин. Тоді вийміть з духовки, приберіть крупу разом з пергаментом і поставте корж допікатись – ще хвилин 10.
Чи треба застиляти дно форми пергаментом також? Залежно від форми. Стару тортівницю, звичайно, треба. А новітній силікон чи скляну форму для кішу, в якій ви і подавати на стіл будете – ні.