Традиційна різдвяна кутя

Традиційна різдвяна кутя

Є багато варіантів осучасненої куті, але перш ніж додавати щось, спробуйте класику. Відчуйте її, полюбіть, а тоді подумайте, чого не вистачає вам, якого смаку ви хотіли б додати. Можливо, вам і не захочеться нічого більше. Це – традиційна різдвяна кутя, яку готує моя мама і бабуся, і яку готували їхні бабусі. І це страва, яку у моїй родині прийнято готувати двічі на рік: на Різдво і на Щедрий вечір перед Ворохрещам.

У більшості України кутю готують і на «старий» Новий рік. Більше того, нічого не заваджає приготувати кутю і в інші свята протягом року. Але ніколи вона не смакує так, як на Різдво!

У моєму дитинстві кутя давалась не просто так. Спершу зерно треба було вибити. Мені давали необдерту пшеницю у грубій брезентовій рукавиці, міцно зав’язаній, і я на порозі била по ній молотком, щоб відділити полову. Потім зерно від полови треба було провіяти на вітрі. І лише після цього ви отримували пшеницю на кутю.

Зараз чудовий час, у будь-якому супермаркеті можна купити спеціальне зерно, з написом на пакетику «Кутя». І навіть з додатками до пакетика, цілий набір з медом, маком і родзинками. Вам залишається лише приготувати!

  1. У будь-якому разі, промийте пшеничне зерно у холодній воді тричі і замочіть на ніч.
  2. Вранці відваріть розмочену пшеницю. Води, як завжди, потрібно вдвічі більше, ніж крупи. Варіть на повільному вогні, щільно накривши кришкою, у каструлі з антипригарним дном. Я не мішаю: вона собі вариться сама по собі, я лише час від часу заглядаю, чи ще не розварилась, і чи не вся вода википіла.
  3. У макітрі запарюю мак. Води, знову-таки, вдвічі більше, ніж маку, і дати настоятись до години часу. Після цього злийте зайву воду і розітріть макогоном мак, поки він не виділить білий сік.
  4. Додайте цукор і знову розітріть, щоб цукор розчинився, а мак знову стане чорним.
  5. Додайте мед і розітріть ще раз.
  6. Горішки підсушіть у духовці чи на сковороді і подрібніть. Я роблю це за допомогою качалки для тіста. Вимішайте горішки рівномірно з маком.
  7. Додавайте по ложці пшеничної каші і розмішуйте з маком до рівномірності.

Якщо у вас нема макітри – мак можна розмолоти насухо за допомогою кавомолки.

Ви також можете додати родзинки, курагу або цукати – і це вже осучаснений варіант куті. А пшеничну крупу можна замінити на перловку або рис за бажанням.

Що ще потрібно для Різдва? Візьміть собі на допомогу Різдвяний план.

Складники:

500 гр цільнозернової пшениці

150 гр маку

3 ст.л. меду

100 гр цукру

200 гр горіхів

Please follow and like us: