Я ще пам’ятаю, як в селі у діда мак ріс грядками – був собі цілком звичайною городньою рослиною. Без нього не обходилась жодна українська господиня, бо печиво з маком – це традиційна українська випічка у тому чи іншому варіанті. Як це було цікаво: пробратися через город, крізь картопляні і кабачкові джунглі (листя велииике, як дідова лопата), зірвати щонайбільшу маківку, витрусити до останнього дрібненьке насіння на долоню і злизувати, мружачись від сонця і задоволення. Потім, пам’ятаю, якогось літа приїхали ми з батьками, а грядки з маком нема: дід тільки плечима стенув – участковий, каже, велів зрізати і знищити, бо якісь макомани завелися.
Я і не знаю, як тепер вирощують той мак, що в магазинах. Вже сто років не бачила і не чула, щоб мак десь ріс. Ну добре, не сто, не така вже я і древня. Але щастя, що мак все ще можна купити, бо для української кухні він просто незамінний. Особливо на Різдво і, само собою, на «Маковея».
І хоча свято святих мучеників Макавеїв не має нічого спільного з маком (а, радше, з етнічністю), я так люблю наші дивні традиції, в яких переплелося все, що відбувалось на цій землі задовго до наших дідів-прадідів. «Маковея» для мене – свято зрілого літа, коли земля вже виказує втому, а господарі рахують врожай; вітерець нагадує про осінь, а діти починають втрачати безтурботність канікул. А я, як багато українців, готую щось із маком. Бо так робили мої прабаби, і, мабуть, прабаби моїх прабаб.
- Запарте мак: залийте його окропом і залишіть під кришкою на годину. Після цього відцідіть крізь густе сито і дайте добре стекти. А ще краще – дайте трохи підсохнути на широкому густому ситі або на паперових рушниках.
- На великій дошці для тіста посічіть борошно з маслом до кашоподібної маси.
- Зробіть заглиблення в масі, куди вибийте яйце, додайте цукор і мак. Швидко, щоб масло не топилось від рук, замісіть тісто.
- Зробіть з тіста кулю, обкачайте її в борошні і покладіть в холодильник на півгодини.
- Увімкніть духовку на 160ᵒС.
- Щедро присипте робочу поверхню борошном. Тісто розкачайте шаром в 0,5 см і повирізайте печивка різними формочками, або кружечки за допомогою склянки.
- Випікайте 12 хвилин – або до легкого рум’янцю.
Якщо вас більше, ніж двоє, наполегливо рекомендую збільшити пропорцію принаймі вдвічі – ці печива розійдуться моментально, як насіння соняшника. Чи маку.
Складники:
100 гр маку
200 гр борошна + для підсипання
100 гр цукру
100 гр масла
1 яйце
[…] варіанти тіста для печива застосувати – наприклад, з маком, з сирного тіста, як для печива з шоколадними […]